Close

Member Login

Logging In
Invalid username or password.
Incorrect Login. Please try again.

not a member? sign-up now!

Signing up could earn you gear and it helps to keep offensive content off of our site.

PRINT DIGITAL

Men's Giant Slalom World Championships Results

Men's Giant Slalom World Championships Results

Features
By Associated Press Newsdesk
posted: 02/08/2001

St. Anton, Austria Feb. 8, 2001(AP)-

1. Michael Von Gruenigen, Switzerland, 2:23.80 (1:10.94-1:12.86).

2. Kjetil-Andre Aamodt, Norway, 2:24.15 (1:10.58-1:13.57).

3. Frederic Covili, France, 2:24.18 (1:11.06-1:13.12).

4. Hermann Maier, Austria, 2:24.19 (1:10.94-1:13.25).

5. Massimiliano Blardone, Italy, 2:24.64 (1:11.83-1:12.81).

6. Heinz Schilchegger, Austria, 2:24.75 (1:11.51-1:13.24).

7. Lasse Kjus, Norway, 2:25.01 (1:11.99-1:13.02)

8. Paul Accola, Switzerland, 2:25.24 (1:11.59-1:13.65).

9. Marco Buechel, Liechtenstein, 2:25.36 (1:11.14-1:14.22).

10. Sami Uotila, Finland, 2:25.42 (1:11.69-1:13.73).

11. Joel Chenal, France, 2:25.47 (1:11.38-1:14.09).

12. Christoph Gruber, Austria, 2:25.65 (1:10.79-1:14.86).

13. Alessandro Roberto, Italy, 2:25.70 (1:10.91-1:14.79).

14. Urs Kaelin, Switzerland, 2:26.42 (1:12.14-1:14.81).

15. Mitja Kunc, Slovenia, 2:27.24 (1:12.43-1:14.81).

16. Lasse Paulsen, Norway, 2:27.66 (1:12.49-1:15.17).

(tie) Didier Cuche, Switzerland, 2:27.66 (1:12.56-1:15.10).

18. Jernej Koblar, Slovenia, 2:27.72 (1:12.44-1:15.28).

19. Daron Rahlves, United States, 2:27.82 (1:12.07-1:15.75).

20. Davide Simoncelli, Italy, 2:27.85 (1:12.57-1:15.28).

21. Uros Pavlovcic, Slovenia, 2:28.84 (1:12.95-1:15.89).

22. Jernej Rebersak, Slovenia, 2:29.77 (1:13.18-1:16.59).

23. Casey Puckett, United States, 2:32.44 (1:14.88-1:17.56).

24. AJ Bear, Auustralia, 2:32.97 (1:14.35-1:18.62).

25. Stanley Hayer, Czech Republic, 2:33.48 (1:15.40-1:18.08).

26. Ondrej Bank, Czech Republic, 2:33.50 (1:14.97-1:18.53).

27. Borek Zakouril, Czech Republic, 2:34.56 (1:16.39-1:18.17).

28. Craig Branch, Australia, 2:37.23 (1:16.03-1:21.20).

29. Bradley Wall, Australia, 2:37.40 (1:15.80-1:21.60).

30. Jeroen Van den Bogaert, Belgium, 2:37.42 (1:16.64-1:20.78).

31. Angel Pumpalov, Bulgaria, 2:38.00 (1:16.41-1:21.59).

32. Hur Seung-wook, South Korea, 2:39.07 (1:18.02-1:21.05).

33. Byon Jong-moon, South Korea, 2:39.76 (1:17.66-1:22.10).

34. Todd Haywood, New Zealand, 2:40.99 (1:18.53-1:22.46).

35. Alexander Heath, South Africa, 2:44.30 (1:20.06-1:24.24).

36. Yri Strisik, Ukraine, 2:47.04 (1:22.22-1:24.82).

37. Paul Schwarzacher-Joyce, Ireland, 2:51.67 (1:25.25-1:26.42).

38. Robert Makharashvili, Georgia, 2:54.50 (1:25.81-1:28.69).

39. Theodoros Christodoulou, Cyprus, 2:56.71 (1:25.36-1:31.35).

40. Aleksandr Kolotilin, Uzbekistan, 2:59.06 (1:28.32-1:30.74).

41. Thomas Foley, Ireland, 3:00.28 (1:29.23-1:31.05).

42. Arsen Haroutiunian, Armenia, 3:02.38 (1:30.13-1:32.25).

43. Igor Borisov, Kyrgyzstan, 3:06.88 (1:33.05-1:33.83).

44. Luc Fraiture, Luxembourg, 3:09.31 (1:33.40-1:35.91).

45. Gregory Speck, Luxembourg, 3:09.74 (1:35.04-1:34.70).

46. Samir Azzimani, Morocco, 4:09.36 (1:43.31-2:02.40).

47,.Alfredo Rego, Guatemala, 4:12.03 (2:07.39-2:04.64).

DNF First Run _ Erik Schlopy, United States; Vincent Millet, France; Patrick Holzer, Italy; Bjarne Solbakken, Norway; Jeff Piccard, France; Charlie Bergendahl, Sweden; Achim Vogt, Leichtenstein; markus Ganahl, Liechtenstein; Cristian Javier Simari Birkner, Argentina; Bjoergvin Bjoergvinsson, Iceland; Martin Lampert, Liechtenstein; Rogier Oosterbann, Netherlands; Vassilis Dimitriadis, Greece; Johann Haraldsson, Iceland; Johnny Albertsen, Denmark;Michael Dickson, Australia; Ivan Heimschild, Slovakia; Michal Rajcan, Slovakia; Maros Hudik, Slovakia; Dejan Panovski, Macedonia; Mirza Nezirovic, Bosnia Herzegovina; Kamil Urumbaev, Uzbekistan; Tengiz Bakradze, Georgia; Amar Gorcic, Bosnia Herzegovina; Nedzad Mirojevic, Bosnia-Herzegovina; Eyal Last, Israel; Igor Kalikin, Kyrgyzstan; Erkan Yesilova, Turkey; Alexander Trelevski; Kyrgyzstan; Hubertus Von Hohenlohe, Mexico.

DQ First Run _ George Salame, Lebanon; Cuneyt Inanc, Turkey; Sare Hamit, Turkey; Yavuz Kiyici, Turkey; Pai Win-jak, Taiiwan.

DNF Second Run _ Jean-Philippe Roy, Canada; Benjamin Raich, Austria; Kenneth Sivertsen, Norway; Thomas Grandi, Canada; Kalle Palander, Finland; Florian Eckert, Germany; Andrej Filischkin, Russia; Enis Becirbecovic, Bosnia Herzegovina; Pavel Chestokov, Russia; Petr Zahrobsky, Czech Republic; Ivars Ciaguns, Latvia; Marko Djordjevic, Yugoslavia; Stefan Georgiev, Bulgaria; Kostas Starkas, Greece; Peter Vincze, Hungary; Vigen Harutyunyan, Armenia; Seryan Haroutyunian, Armenia;

DQ Second Run _ Danil Anisimov, Kazakhstan; Bashar Huneidi, Kuwait.

Copyright (c) 2000 The Associated Press

reviews of Men's Giant Slalom World Championships Results
The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • No HTML tags allowed

More information about formatting options

Type the characters you see in this picture. (verify using audio)
Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.
All submitted comments are subject to the license terms set forth in our Privacy Policy and Terms of Use